29 / Квітень, 2024

12 квітня 2024 року Уряд ухвалив зміни до Порядку та умов надання у 2024 році додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією рф, про що за рішенням Правління зверталась Асоціація міст України.

У 2023 році Законом №3050 держава прийняла рішення звільнити від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, які є місцевими податками та зборами, без компенсації місцевим бюджетам втрат в обсязі 6 млрд гривень надходжень від таких податків, як того вимагає стаття 142 Конституції України та статті 97, 103 Бюджетного кодексу України.

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України проводило узгоджувальні наради, в тому числі за головування віцепрем’єр-міністра Ірини Верещук, та за участі представників Міністерства фінансів, Державної податкової служби України, окремих ОВА, на яких представники Асоціації міст України наполягали на компенсації з держбюджету втрат місцевих бюджетів від встановлених державою пільг та забезпеченні можливості органам місцевого самоврядування звільняти від сплати місцевих податків зруйновані обʼєкти оподаткування.

Змінами до Порядку передбачена компенсація бюджетам громад, що знаходяться в зоні активних та (чи) можливих активних бойових дій втрат надходжень від плати за землю, податку на нерухоме майно та єдиного податку у формі надання відповідної додаткової дотації.

Згідно з документом: «для місцевих бюджетів (крім бюджету м. Києва) у разі включення відповідних територій до розділу I (за умови невизначення дати припинення можливості бойових дій та дати завершення бойових дій) переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, з урахуванням фактичних надходжень до місцевих бюджетів плати за землю, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, та єдиного податку».

23 квітня 2024 року Уряд схвалив розпорядження, яким, зокрема, розподілив 110,8 млн гривень на компенсацію прифронтовим громадам за зменшення надходжень місцевих податків. Зокрема, плати за землю – 86,3 млн гривень, єдиного податку – 15,9 млн гривень, податку на нерухоме майно – 8,6 млн гривень.

Загалом, на виконання Закону України «Про Державний бюджет на 2024 рік», рішеннями Уряду від 13 лютого 2024 року та від 23 квітня 2024 року вже розподілено 19,6 млрд гривень додаткової дотації із 33,4 млрд гривень.

Нагадаємо, що окрім компенсації втрат місцевих податків Уряд відповідно до Закону №3428-IX зобов’язаний спрямувати у 2024 році кошти додаткової дотації також і на компенсацію бюджетам місцевого самоврядування втрат «силового» ПДФО, що був вилучений у громад наприкінці 2023 року. Однак досі не внесено відповідних змін до Порядку розподілу додаткової дотації.

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)