14 / Липень, 2017
На виконання постанови Уряду від 30.11.2016 № 932 «Про затвердження Порядку створення госпітальних округів» Міністерство охорони здоров’я розробило розпорядження про затвердження переліку та складу госпітальних округів в Івано-Франківській, Кіровоградській та Черкаській областях, які було затверджено на засіданні Кабінету Міністрів 12 липня.
Проекти розпоряджень розроблено за пропозиціями обласних державних адміністрацій.
Склад округів (за наданою облдержадміністраціями інформацією) були обговорені та опубліковані на сайтах обласних держадміністрацій, а також веб-сайті МОЗ.
При підготовці враховано територіальні особливості регіонів (географічні, шляхи сполучення) для створення максимальної доступності жителям високоякісної медичної допомоги.
Пропонується створити:
– в Івано-Франківській області 5 госпітальних округів;
– в Кіровоградській – 3;
– в Черкаській – 5.
Проекти по кожній області опрацьовано та погоджено зацікавленими сторонами, отримано висновок правової експертизи Мін’юсту.
Оптимізація мережі через госпітальні округи дозволить вирішити більшість проблем вторинного рівня медичної допомоги, оскільки збалансує місцеву автономію та керованість процесу Урядом, а також створить відповідні фінансові стимули. Такий принцип організації медичної допомоги є успішним в Канаді, Чехії, Словаччині, Фінляндії.
Таким чином, за критеріями, встановленими постановою №932, підготовлено та затверджено склад ГО у 16 регіонах.
Ці регіони уже перейшли до наступних етапів госпітального процесу: створення госпітальної ради для координації дій та напрацювання пропозицій, а також розробляють до затвердження перспективні плани розвитку ГО (з урахуванням потреби модернізації та необхідних для цього ресурсів).
Проекти розпоряджень щодо решти 9 регіонів готуються обласними державними адміністраціями. МОЗ надає консультації, у тому числі з виїздом експертів.
Основні проблеми, які затримують процес підготовки розпоряджень – це бажання створити малочисельні округи (від 80 тис. – 120 тис. населення), мотивуючи це складністю на сьогодні доїзду, а також створення великої кількості округів в області:
У Сумській області – запропоновано 6 госпітальних округів, з них 5 є І рівня. Такий підхід не дає можливості для створення повноцінного багатопрофільного лікувального закладу, а обмеження ГО лише у межах міста (у Львові, Харкові) погіршить доступність до спеціалізованої медичної допомоги приміських жителів.
Крім цього, такі підходи не сприяють розвитку високоякісної спеціалізованої медичної допомоги (бюджетне фінансування залежить від чисельності прикріпленого населення). Сьогоднішня лікарня має бути ефективним закладом охорони здоров’я (підприємством), де висококваліфіковані медичні працівники надають медичні послуги високої якості, створені високотехнологічні можливості та умови для працівників і пацієнтів.
МОЗ подано до Мінінфраструктури пропозиції щодо необхідності будівництва або реконструкції доріг місцевого значення для забезпечення в межах госпітальних округів доступності населення до якісної медичної допомоги.
МОЗ подано до Кабінету Міністрів пропозиції щодо створення (будівництво чи реконструкцію) основних лікарень ГО (з розрахунку 540 млн грн на одну лікарню, і потребу на перший етап 12,9 млрд грн, які передбачаються у 2017 році з надходжень до держбюджету конфіскованих та інших коштів).
Основні критерії, встановлені постановою Уряду від 30.11.2016 № 932:
– Основна лікарня є багатопрофільною лікарнею інтенсивного лікування ІІ рівня для медичної допомоги не менш як 200 тис. осіб.
– Якщо за межами усіх госпітальних округів проживає понад 120 тис. населення, то створюється ГО та відповідно лікарня І рівня (в інших країнах вимоги значно вищі).
– Якщо ж менша чисельність населення, то таку територію (район) рекомендується розділити між госпітальними округами.
– Крім цього, в одному ГО може бути більше, ніж одна, лікарні як І так і ІІ рівня.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)