04 / Серпень, 2023

Кабінетом Міністрів України 21 липня 2023 року прийнято постанову «Деякі питання соціального захисту ветеранів війни та жертв нацистських переслідувань» №754.

Дана постанова передбачає здійснення у 2023 році разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

На відміну від попередніх років, забезпечення виплати допомоги для всіх громадян, які мають право на її отримання, буде здійснювати Пенсійний фонд України (територіальні підрозділи), а не структурні підрозділи соціального захисту населення органів місцевого самоврядування, як це відбувалося раніше.

Нагадаємо, що держава повинна виплачувати відповідну грошову допомогу в розмірах, встановлених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме від 5 до 10 мінімальних розмірів пенсії за віком, залежно від статусу особи. Однак, грошова допомога виплачувалась на рівні, встановленому постановою Кабінету Міністрів України на відповідний рік, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Тобто, відбувалося порушення законодавства, а саме виплата допомоги у меншій сумі, ніж визначено Законом і як наслідок, масове звернення ветеранів війни до суду, де відповідачами були не органи державної влади, а органи місцевого самоврядування.

Судова практика показала, що органи місцевого самоврядування програвали судові спори. Окрім необхідності виплатити недоплачену суму грошової допомоги з державного бюджету, рішення суду призводили також до виплат за рахунок коштів місцевого бюджету за кожну справу:

  • виконавчого збору в розмірі 24 000 грн;
  • витрат виконавчого провадження в розмірі приблизно 200 грн;
  • витрат на правничу допомогу в розмірі приблизно 2 000 грн;
  • судового збору, зокрема, за подачу апеляційних та касаційних скарг.

Тобто, вартість однієї такої справи у зв'язку з бездіяльністю держави для органів місцевого самоврядування становила не менше 26 тис. гривень.

І тільки, 11 травня 2022 року Урядом внесено зміни до Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 902 від 26 серпня 2021 року. Прийняті зміни врегулювали виконання грошових зобов’язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат, сплати виконавчого збору, витрат і штрафів, накладених державним виконавцем.

Звертаємо увагу, що згідно процесуальних кодексів України до судових витрат відносяться і витрати, пов’язані з розглядом справи, зокрема на професійну правничу допомогу.

Саме, за пропозицією Асоціації міст України, Урядом були внесені зміни до постанови № 902 і всі витрати, пов’язані з розглядом справ по виплатам допомоги до 5 травня, сплачуються за рахунок коштів державного бюджету України.

Дивитися:

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)