25 / Серпень, 2023

22 серпня 2023 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 896 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869 і від 19 липня 2022 р. № 812», якою, зокрема, продовжив постачання природного газу за режимом ПСО для забезпечення надання послуг теплопостачання та гарячого водопостачання до 15 квітня 2024 року, про що неодноразово зверталась Асоціація міст України.

Таким чином, підприємства ТКЕ та інші виробники теплової енергії будуть отримувати природній газ для забезпечення тепла та гарячої води всім категоріям споживачів за ціною по Обсягу І та Обсягу ІІІ на рівні минулого опалювального сезону.

Постановою також внесено зміни щодо механізму договірного списання коштів. Передбачено, що плата споживачів за послуги теплопостачання та гарячого водопостачання підприємствам ТКЕ, які включені до реєстру з врегулювання заборгованості та мають заборгованість перед ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», що надходить на поточні рахунки підприємств у банках, перераховується на небюджетні рахунки зазначених підприємств, відкриті в органах Державної казначейської служби України. Після цього 65% отриманих коштів перераховується на небюджетний рахунок ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг», решта 35% - на небюджетні рахунки теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, відкриті в органах Казначейства для проведення платежів. Таким чином підприємства ТКЕ зможуть використовувати на здійснення платежів, не пов’язаних з оплатою спожитого після 1 вересня 2023 року природного газу, 35% коштів, отриманих за надані послуги.

Всупереч позиції Асоціації міст України, яка виступала проти введення додаткового контролю, такі платежі зможуть здійснюватися виключно через органи Казначейства і в черговості, визначеній Постановою. Такий механізм розщеплення коштів буде застосовуватись з 1 вересня 2023 року по 31 грудня 2023 року, на цей період зупиняється договірне списання коштів підприємств ТКЕ згідно з укладеними тристоронніми договорами.

Моніторинг відповідного розщеплення коштів буде здійснюватися НКРЕКП, для чого підприємства ТКЕ будуть зобов’язані подавати регулятору звітність за формою, яка ним буде розроблена.

Постановою також змінюється ціна природного газу, який постачатиметься за Обсягом ІІ: він визначатиметься за спеціальною формулою, з урахуванням біржових цін.

Рішенням Уряду також передбачається, що у разі отримання економії природного газу за Обсягом І та/або за Обсягом ІІІ у розрахунковому періоді (місяці), відповідний обсяг природного газу може бути використаний виробником теплової енергії в наступних розрахункових періодах (місяцях) у межах відповідного фіксованого обсягу, визначеного на опалювальний період.

Асоціація міст України брала активну учать у розробці та доопрацюванні зазначеної постанови з квітня 2023 року, завдяки активній позиції АМУ:

- продовжено постачання природного газу за режимом ПСО;

- зупинено договірне списання коштів з рахунків підприємств ТКЕ на рахунки ТОВ «ГК «Нафтогаз Трейдинг»;

- в тарифи на послуги теплопостачання та гарячого водопостачання включено витрати на оплату послуг зі зберігання (закачування, відбору) природного газу;

- забезпечено можливість використання зекономленого протягом місяця природного газу за Обсягом І та/або за Обсягом ІІІ у наступних розрахункових періодах (місяцях) у межах відповідного фіксованого обсягу, визначеного на опалювальний період.

Асоціація міст України вітає ухвалення постанови №896 та переконана у необхідності продовження конструктивного діалогу органів місцевого самоврядування з Урядом та НАК «Нафтогаз України» по удосконаленню постачання природного газу, в тому числі за режимом ПСО.

 

Галузь: 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)