05 / Січень, 2023
На виконання Закону №2710-ІХ, яким в Державному бюджеті на 2023 рік передбачено 23,9 млрд гривень додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам, Кабінет Міністрів України затвердив постановою від 30 грудня 2023 року №1477 Порядок та умов надання у 2023 році додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення повноважень органів місцевого самоврядування на деокупованих, тимчасово окупованих та інших територіях України, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією Російської Федерації, що набирав чинності з 1 січня 2023 року. 
Додаткова дотація надаватиметься на вирівнювання диспропорцій у місцевих бюджетах, які виникли у зв’язку з повномасштабною збройною агресією рф. Перелік територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих затверджується Мінреінтеграції. 
Додаткова дотація розподілятиметься за формульним підходом на основі врахування:
►обсягів базової та реверсної дотацій на 2023 рік;
►кількості внутрішньо переміщених осіб;
►обсягів неперерахованої у 2022 році та у 2023 роках реверсної дотації;
►фактичних надходжень ПДФО до місцевих бюджетів у 2021, 2022 та у 2023 роках.
 
Порядок передбачає розподіл дотації двома етапами:
1.
На першому етапі обсяг додаткової дотації визначатиметься як:
розрахунковий обсяг додаткової дотації, здійснений на основі показників базової (реверсної) дотації, помножений на коефіцієнт 0,8 плюс розрахунковий обсяг додаткової дотації, здійснений на основі показників ПДФО, де розрахунковий обсяг додаткової дотації на основі: 
►показників базової (реверсної) дотації - це різниця між розрахунковим обсягом базової (реверсної) дотації на 2023 рік (з урахуванням ВПО) та обсягом базової (реверсної) дотації, передбаченим у Держбюджеті на 2023 рік;
►показників ПДФО - це різниця між фактичними надходження ПДФО до відповідного місцевого бюджету станом на 1 грудня 2022 р., фактичними надходження ПДФО до відповідного місцевого бюджету станом на 1 грудня 2021 р. та обсягом неперерахованої у 2022 році до державного бюджету реверсної дотації станом на 1 грудня 2022 р.
2. На другому етапі розрахунок обсягу додаткової дотації здійснюється щокварталу і визначається як різниця між:
- фактичними надходження ПДФО за квартал до відповідного місцевого бюджету станом на перше число місяця, що настає за (звітним) кварталом 2023 року;
- обсягом неперерахованої за відповідний період 2023 року до державного бюджету реверсної дотації за квартал станом на перше число місяця, що настає за (звітним) кварталом 2023 року.
 
Нагадаємо, Асоціація міст України протягом 2022 року системно відстоювала визначення у Державному бюджеті України на 2023 рік фінансового ресурсу на підтримку територіальних громад, що втратили основні джерела наповнення бюджету внаслідок бойових дій, спричинених повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну, виділення коштів на відновлення критичної інфраструктури, знищеної, пошкодженої внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації. 
Також АМУ пропонувала враховувати кількість внутрішньо переміщених осіб при розрахунку обсягів базової та реверсної дотацій на 2023 рік. Однак пропозиція не була врахована. Тому очікується, що така додаткова дотація для громад збалансує фінансовий стан місцевих бюджетів, зважаючи на кількість внутрішньо переміщених осіб, та підтримає територіальних громад, що зазнали негативного впливу у зв’язку з повномасштабною збройною агресією російської федерації.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)