Олександр Слобожан про відновлення зруйнованої інфраструктури громад та проєкт Держбюджету-2023

20 / Вересень, 2022
19 вересня Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан у прямому ефірі на каналі «Еспресо» розповів про фінансування відновлення зруйнованої інфраструктури громад, підготовку до опалювального сезону, проєкт Держбюджету на 2023 рік. Він зазначив, що серйозним викликом для громад зараз є відновлення зруйнованої російським агресором інфраструктури. Багато складнощів з цим, зокрема, на деокупованих та прифронтових територіях. Надалі, зрозуміло, серйозні виклики також будуть стояти перед Донецькою, Луганською, Запорізькою та Херсонською областями.
Олександр Слобожан розповів, що після деокупації населених пунктів, перш за все, потрібно оцінити обсяги руйнації приватних та багатоквартирних будинків, об’єктів інфраструктури. У кожній громаді відсоток руйнувань різний. Так, у Бучі, Ірпені, Бородянці найбільше руйнувань саме у житловому фонді, а у Чернігові потребують відновлення близько 200 інфраструктурних об’єктів. Загалом по Україні з 24 лютого російськими військами зруйновано більше 400 об'єктів критичної інфраструктури, які забезпечують тепло- водо- та електропостачання у містах, з них п’ять великих ТЕЦ. На їх відновлення направлено державне фінансування. На відбудову Охтирської, Кременчуцької та Чернігівської ТЕЦ виділено по 100 млн грн з резервного фонду Держбюджету. Також очікується виділення 70 млн грн з державного бюджету на відбудову ТЕЦ у Харкові.
Щодо розподілу фінансування обласним бюджетам на потреби відновлення, Уряд виділив туди близько 1 млрд грн і вже прийняті рішення щодо перерозподілу цих коштів муніципалітетам. Однак, зважаючи на обсяги руйнувань, цього очевидно не достатньо.
«Відбудова інфраструктурних об’єктів наразі відбувається переважно за рахунок місцевих бюджетів. Друге джерело фінансування – допомога міжнародних партнерів, міст-побратимів з Європи, США та Канади. На жаль, поки системне фінансування з державного бюджету на відновлення громад не відбувається» - розповів Виконавчий директор АМУ.
Олександр Слобожан повідомив, що Уряд підтримав пропозиції Асоціації міст України щодо виділення коштів для відновлення громад з Держбюджету на наступний рік. Так, в проєкті Закону України про Держбюджет-2023 передбачено 26,4 млрд грн, які мають бути спрямовані на відновлення пошкодженої інфраструктури. Вони розподіляються на декілька програм, зокрема, 19,4 млрд грн до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, 5,3 млрд грн – субвенції на проєкти в межах Програми з відновлення України та 1,7 млрд грн –субвенції на проєкти в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України.
Також Олександр Слобожан відзначив ініціативу мера Києва, Голови Асоціації міст України, Голови Асоціації «Київська агломерація» Віталія Кличка, який запропонував допомогу у відбудові громадам Київської агломерації, що найбільше постраждали під час наступу російських варварів. 15 вересня він підписав з головами громад договори про надання фінансової допомоги з бюджету Києва. Вже у жовтні Баришівська, Бишівська, Бородянська, Бучанська, Макарівська, Немішаївська громади отримають ці кошти та зможуть спрямувати їх на відновлення інфраструктури.
«Це дуже вдалий приклад співпраці місцевого самоврядування по горизонталі, в той час поки вирішуються питання фінансування від центральної влади» - додав О.Слобожан.
Відповідаючи на питання ведучого щодо фінансування відновлення житлового фонду, Олександр Слобожан зазначив, що потреби поки фінансуються на рівні 10 відсотків: «Загалом це потрібно вирішувати поетапно: перший етап включає визначення потреб, другий – закладення коштів у державному бюджеті, а третій – безпосередньо фінансування, тобто зарахування коштів на рахунки муніципалітетів, проведення тендерних процедур, початок відбудови. Наразі ми перебуваємо на третьому етапі – виділені кошти перерозподіляються між муніципалітетами».
Олександр Слобожан звернув увагу, що завдяки врахуванню пропозицій АМУ під час бюджетних консультацій з Мінфіном, в проєкті Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» передбачено зарахування ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців до місцевих бюджетів. Отже, завдяки зусиллям АМУ громади отримають орієнтовно 54,4 млрд грн. Ці кошти дозволять громадам підтримувати переселенців та допомагати захисникам України. Крім цього, частка ПДФО, що зараховується до бюджетів територіальних громад на 2023 рік буде становити 64 %. Таким чином продовжено на наступний рік ініційоване Асоціацією міст України при підписанні Меморандуму до опалювального сезону 2021/22 збільшення частки податку, що зараховується до бюджетів місцевого самоврядування.
«Для сталого проходження опалювального сезону, на підтримку підприємств ТКЕ Уряд погодився виділити 38 млрд грн, але Парламент ухвалив лише 14 млрд грн у змінах до Держбюджету 2022 року. Тож ми очікуємо, що Парламент додасть ще 24 млрд грн, щоб тарифи на опалення не підвищувалися і тепло надавалося в домівки українців безперебійно» - сказав О.Слобожан.
Олександр Слобожан висловив сподівання, що пропозиції Асоціації міст України будуть враховані у Держбюджеті-2023, адже зарахування до місцевих бюджетів 64% ПДФО та ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців дасть можливість громадам спрямувати ці кошти на відновлення інфраструктури та на стале проходження опалювального сезону.
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)