20 / Жовтень, 2016

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України стурбоване спробами окремих міських рад відмовитись від використання електронної система публічних закупівель ProZorro на так званих допорогових закупівлях (до 200 тис грн на товари і послуги і до 1,5 млн грн на роботи). Ефективність системи ProZorro не викликає сумнівів – сума економії завдяки її використанню перетнула межу в 5 млрд грн.

Проте, окремі місцеві органи влади намагаються відхилити використання ProZorro на невеликих тендерах.Так, 25 жовтня  міська рада Черкас розгляне питання щодо скасування рішення від 13 травня «Про здійснення електронних закупівель у м. Черкаси». Вказаним рішенням міської ради від 13 травня було встановлено обов’язковість використання ProZorro для закупівель товарів та послуг на суму від 30 тис грн, а на роботи – від 100 тис грн і більше.

Згідно Закону України «Про публічні закупівлі» при закупівлях від 50 тис грн державний замовник зобов'язаний завантажувати  у систему відскановані копії договорів. «Але це не означає, що можна направо і наліво без звіту і конкуренції витрачати гроші платників податків. Сама філософія допорогових закупівель в тому, щоб зробити процес закупівель більш  гнучким, але з користю для громади. Ви можете встановити власну нижню межу, наприклад, у Черкасах зараз це 30 тис грн, і всі тендери на цю і більшу суму проводити через систему. Хоча досвід доводить, що конкуренція і економія є вже на тендерах вартістю від 5-10 тис грн», - розповів заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

Зрозуміло, що є надзвичайні обставини і термінові закупівлі. «Але не треба прикривати піклуванням про громаду власну неспроможність нормально планувати і витрачати гроші платників податків», - підкреслив Максим Нефьодов.

Позиція Мінекономрозвитку щодо використання ProZorro на допорогових тендерах отримала повну підтримку Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана. “Уряд неодноразово наголошував, що всі 100% закупівель за кошти платників податків мають йти через систему ProZorro! Це десятки мільярдів гривень, які можуть бути заощаджені. Якщо якісь керівники в якихось регіонах не розуміють цього, то уряд буде враховувати прозорість та ефективність використання коштів при виділенні ресурсів із державного бюджету. Не мають кошти бюджету йти туди, де ділки будуть сувати в них руки та не звітувати про використання!“, - зазначив Прем’єр-міністр.

Уряд наполегливо рекомендує всім місцевим органам влади використовувати ProZorro на допорогових закупівлях, оскільки це забезпечує ефективне використання податків. А також сильнішу конкуренцію і, як наслідок, більш якісні товари та послуги для місцевих громад.

Довідка про ProZorro

ProZorro – електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим державним тендерам. Державні установи та підприємства закуповують товари і послуги на 250 млрд грн на рік. За оцінками експертів, близько 25 млрд. грн йшло в кишені корупціонерів і ще 25 млрд. грн втрачалось через низьку ефективність закупівель.

З 1 серпня всі публічні закупівлі відбуваються в електронній системі ProZorro. Кожен бажаючий може вивчити тендерну документацію і навіть слідкувати за аукціоном в режимі онлайн. Для бізнесу спрощений доступ до державних тендерів: подання документів і аукціон відбуваються онлайн, переможець обирається за прозорими критеріями, і вся необхідна інформація доступна в декілька кліків. Вже сьогодні ProZorro дозволила заощадити більше 5 млрд грн.

За даними Мінекономрозвитку

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)