24 / Квітень, 2024

15-16 квітня 2024 року у Києві відбувся Діалоговий захід з питань місцевих фінансів, організований Асоціацією міст України.

У роботі заходу взяли участь представники органів місцевого самоврядування, а також: 

Денис Улютін, Перший заступник Міністра фінансів України,

Тетяна Слюз, Голова Державної казначейської служби України,

Олександр Шкуропат, Заступник Голови Державної аудиторської служби України,

Павло Фролов, Народний депутат України, член Комітету Верховної Ради України з питань бюджету,

Володимир Міллер, Заступник Дніпровського міського голови з питань діяльності виконавчих органів – директор Департаменту економіки, фінансів та міського бюджету Дніпровської міської ради,

Сергій Шаршов, начальник Управління з питань розвитку місцевого самоврядування, територіальної організації влади та адміністративно-територіального устрою Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України,

Світлана Бедрега, Заступниця Одеського міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради – директорка Департаменту фінансів Одеської міської ради,

Олександр Корень, Директор Департаменту політики міжбюджетних відносин та місцевих бюджетів,

Тетяна Харенко, Директорка департаменту фінансової політики Черкаської міської ради,

Надія Пустова, Директорка Департаменту контролю за місцевими бюджетами Державної аудиторської служби України,

Сергій Скляр, Начальник фінансового управління Миргородської міської ради,

Вікторія Довжик, Директорка Департаменту фінансової політики Львівської міської ради,

Марина Багрінцева, Начальниця фінансового управління Сєвєродонецької міської військово-цивільної адміністрації,

Володимир Бега, Славський селищний голова (Львівська область),

Наталя Табака, радниця Славського селищного голови,

Тетяна Палійчук, експертка з питань місцевих фінансів Аналітичного центру Асоціації міст України.

Мета заходу: напрацювати спільні пропозиції та подальші кроки щодо зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування, вирішення актуальних проблемних питань в частині місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів.

Місцеві бюджети в умовах воєнного стану та шляхи зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування обговорили під час першого блоку питань.

Олександр Слобожан звернувся до учасників Діалогового заходу з вітальним словом, підкресливши важливість спільної позиції органів місцевого самоврядування та об’єднання усіх гілок влади, особливо в умовах воєнного стану. О.Слобожан зазначив про прийняття Урядом важливого рішення, на якому наполягала Асоціація міст України, про компенсацію втрат місцевими бюджетами податків у разі звільнення бізнесу від оподаткування місцевими податками та зборами. Також у цьому контексті розповів про різні законодавчі ініціативи та ідеї щодо надання повноважень місцевому самоврядуванню з адміністрування податків та зборів.

Окремо Виконавчий директор АМУ зупинився на питаннях:

  • внесення змін до Порядку виконання повноважень Державною казначейською службою в умовах воєнного стану;
  • механізму зарахування до місцевих бюджетів ПДФО;
  • вилучення державою з місцевих бюджетів «силового» ПДФО та передбачених компенсаторів втрат таких надходжень;
  • системи вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів;
  • списання заборгованості за середньостроковими позиками;
  • компенсації громадам різниці в тарифах.

Денис Улютін відзначив актуальність питань, порушених Виконавчим директором Асоціації міст України. Він розповів, що серед пріоритетів щодо місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин є відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та оновлення моделі горизонтального вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів.

Також Д.Улютін повідомив, що Міністерство фінансів планує горизонтальне вирівнювання податкоспроможності місцевих бюджетів на 2025 рік здійснювати на основі прогнозних показників надходжень ПДФО 2024 року. Зазначив, що Міністерство фінансів працює над складанням Бюджетної декларації на 2025–2027 роки, а також наповненням інформації про численність населення у територіальних громадах.

Нагадаємо, Асоціація міст України погодила законопроєкт, розроблений Міністерством фінансів України, а також надала пропозиції до Бюджетної декларації на 2025–2027 роки.

Тетяна Слюз розповіла про особливості казначейського обслуговування місцевих бюджетів в умовах дії воєнного стану. Особливу увагу звернула на певні аспекти урядової постанови, що, зокрема, визначає черговість та пріоритетність здійснення видатків бюджетів в умовах воєнного стану. Т.Слюз зазначила про деякі питання щодо використання залишків місцевих бюджетів, а також про позицію Держказначейства щодо обслуговування бюджетів розвитку у державних банках.

Олександр Шкуропат розповів про контроль за виконанням програм з відновлення об’єктів, постраждалих у результаті збройної агресії рф, представив окремі результати аудиту Бучанської, Гостомельської, Ірпінської громад, зокрема щодо неякісно виконаних робіт або виконаних не в повному обсязі. Також закцентував увагу на дотриманні норм Закону України «Про публічні закупівлі» та визначенні очікуваної вартості товару чи послуги.

Павло Фролов розповів про підтримку ВПО та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії рф проти України, у захисті майнових та немайнових прав. Він зазначив важливість законопроєкту про проведення інвентаризації нерухомості всіх форм власності, які можуть бути використані для житлової проблеми ВПО, а також про ініціювання створення інформаційної бази нерухомості для переселенців, що містить інтерактивну карту. П.Фролов у своєму виступі звернув увагу на узгодженні надання грошової та гуманітарної допомоги від донорів і співфінансування допомоги від державних органів і органів місцевого самоврядування.

Володимир Міллер наголосив на важливості конструктивної взаємодії органів місцевого самоврядування з центральною владою та місцевим бізнесом. Також назвав головні пріоритети місцевих фінансів, серед яких зазначив оновлення формули вирівнювання місцевих бюджетів, недопущення вилучення доходу посеред року (до прикладу як відбулось щодо «силового» ПДФО), забезпечення фінансування делегованих повноважень у повному обсязі.

Сергій Шаршов розповів про шляхи зміцнення фінансової основи територіальних громад, зокрема зазначив про необхідність оцифрування паперових даних про об’єкти нерухомого майна до 2013 року, надання права органам місцевого самоврядування адміністрування місцевих податків і зборів. Окремо зупинився на питаннях місцевих запозичень, внутрішнього аудиту, вдосконалення механізму горизонтального вирівнювання та деяких аспектах Закону України «Про співробітництво територіальних громад».

Світлана Бедрега розповіла про балансування місцевих бюджетів в умовах воєнного стану на досвіді Одеської міської територіальної громади. Зокрема, зазначила про динаміку надходження доходів до бюджету громади, втрати бюджету від вилучення ПДФО, видатки на посилення обороноздатності і безпеки держави у 2022–2024 роках, видатки бюджету на утримання, облаштування та ремонт захисних споруд цивільного захисту, про ситуацію із помилковим зарахуванням до бюджету громад деяких надходжень адміністративних штрафів.

Зміни до бюджетного законодавства в контексті поглиблення співпраці із міжнародними партнерами України обговорили під час другого блоку питань.

Олександр Корень підкреслив важливість співпраці з міжнародними фінансовими організаціями на місцевому і державному рівнях, координування з вимогами ЄС, взаємодії між державними органами та органами місцевого самоврядування. Також він зазначив про реєстрацію Законопроєкту №11131 про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо відновлення середньострокового бюджетного планування на місцевому рівні та окреслив деякі положення запропонованих проєктом змін.

О.Корень окремо зупинився на питаннях роботи над Національною стратегією доходів України та змінах до Податкового кодексу України.

Тетяна Харенко розповіла про досвід Латвії у проведені реформи податку на нерухоме майно. Порівняла системи оподаткування нерухомості та адміністрування податку Латвії та України, відзначила цінний ефективний латвійський досвід, що може бути впроваджений в України.

Третій блок був присвячений питанню фінансового контролю за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо місцевих бюджетів.

Надія Пустова розповіла про типові порушення та недоліки, які призводять до недоотримання доходів органами місцевого самоврядування та контроль за місцевими бюджетами в частині видатків на цілі безпеки та оборони.

Сергій Скляр розповів про здобутки децентралізації, що позитивно відобразилися на фінансовому стані громад, навів бюджетні показники Миргородської громади. Також зазначив про стан забезпечення видаткових повноважень, які передані державою на виконання органам місцевого самоврядування.

Здійснення видатків місцевих бюджетів в умовах викликів та наслідків, спричинених збройною агресією рф проти України, обговорили під час наступної панелі.

Вікторія Довжик розповіла про обслуговування бюджетів розвитку в державних банках, зокрема зазначила про права громад, можливості та проблеми. Серед можливостей громади зазначила своєчасний розрахунок за борговими зобов'язаннями, отримання коштів з відсотків за залишками на рахунках та право обирати черговість видатків. Також розповіла про окремі складнощі проведення платежів Держказначейством щодо видатків бюджетів розвитку.

Марина Багрінцева розповіла про особливості роботи місцевих фінансових органів в умовах тимчасової окупації. Також зазначила про роботу релокованих закладів освіти, охорони здоров’я та окреслила механізми повернення підприємств на території громад, які зараз перебувають в окупації, після Перемоги.

Володимир Бега презентував концепцію удосконалення адміністрування туристичного збору, розповів про інструменти збільшення до бюджетів громад туристичного збору.

Наталя Табака розповіла про облік туристів та адміністрування туристичного збору в Австрії, зокрема про обов’язки туриста та суб’єкта господарювання, зазначила про відповідальність і наслідки у разі неподання інформації щодо туристів.

На початку засідання фасилітатор заходу Тетяна Палійчук ознайомила учасників із метою, завданням та відповідною програмою заходу.

Протягом дводенного Діалогового заходу учасники обговорили основні проблемні питання органів місцевого самоврядування у сфері місцевих фінансів в умовах воєнного стану, виявили спільні потреби муніципалітетів у питаннях фінансування власних та делегованих повноважень та сформулювали пропозиції щодо подальшого вирішення проблемних питань та зміцнення фінансової основи місцевого самоврядування.

Захід організований Асоціацією міст України у рамках Проєкту «Сприяння всебічному розвитку громад через аналітику, діалог та міжнародне співробітництво», що фінансується Німецьким товариством Міжнародного співробітництва (GIZ) в рамках Підтримки реформи децентралізації в Україні (U-LEAD з Європою).

 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)