21 / Листопад, 2016

 

На розгляді у Комітеті ВРУ з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства перебуває законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення містобудівної діяльності» (№ 4733-1 від 03.06.2016). Законопроект був прийнятий у першому читанні Верховною Радою України 12 липня 2016 року. Під час доопрацювання цього законопроекту до другого читання народним депутатом Сусловою І.М. було внесена правка, яка передбачає скасування наданих в рамках децентралізації в сфері архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Діюче законодавство передбачає, що управління у сфері містобудівної діяльності та архітектурно-будівельного контролю здійснюється, зокрема, шляхом надання (отримання, реєстрації), повернення (відмови у видачі) чи анулювання (скасування реєстрації) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів:

  • виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних рад - щодо об’єктів I, II, III категорій складності, розташованих в межах відповідних населених пунктів;
  • виконавчими органами з питань державного архітектурно-будівельного контролю міських рад - щодо об’єктів I, II, III, IV категорій складності, розташованих в межах відповідних міст.

Правки народного депутата передбачають, що органи місцевого самоврядування здійснюватимуть такі повноваження щодо об’єктів з незначними наслідками, тобто І та ІІ категорії складності. По суті це одноповерхова присадибна забудова, дозволи на будівництво якої отримуються за спрощеною процедурою, шляхом повідомлення. А щодо інших об’єктів повноваження повертаються до Державної архітектурно-будівельної інспекції.

У разі прийняття цього законопроекту в такій редакції, органи місцевого самоврядування будуть позбавлені можливості регулювати будівництво на території відповідних населених пунктів. В цілому відміна державних рішень щодо передачі повноважень на місця негативно вплине на проведення децентралізаційної реформи.

Асоціація звернулася до профільного парламентського Комітету з відповідними зауваженнями та пропозицією про скасування відповідної правки.

Нагадаємо, що Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері архітектурно-будівельного контролю та удосконалення містобудівного законодавства», яким повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю передані органам місцевого самоврядування діє з 1 вересня 2015 року. Вже 45 сільських, селищних та міських рад отримали такі повноваження.

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)