02 / Березень, 2021
До Асоціації міст України надійшли на погодження проєкти розпоряджень Уряду про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад областей. Цими актами пропонується змінити формати схвалених Кабінетом Міністрів України 12 червня 2020 року розпоряджень з аналогічною назвою. Зоврема, передбачається запровадити коди Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад (в редакції наказу Мінрегіону від 12 січня 2021 р. № 3) та змінити склад територіальних громад, визначивши перелік населених пунктів.
Асоціація міст України категорично не підтримує таке формулювання і вважає неприпустимим прийняття розпоряджень, в яких вбачаються підстави для проведення нових чергових виборів, адже  це невиправдано і необґрунтовано. Загалом, на думку АМУ,  немає нагальної потреби для зміни урядових розпоряджень від 12.06.2020 р.
За результатами опрацювання проєктів розпоряджень Уряду АМУ їх не погодила та надала такі зауваження:
проєктами пропонується визнати таким, що втратило чинність розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад областей».
Дані розпорядження є актом індивідуальної дії, що вже виконано, а саме:  сформовано територіальні громади, проведено місцеві вибори і обрано депутатів та голів місцевих рад. Додатковим доказом цього є положення параграфів 29 та 30 Регламенту Кабінету Міністрів України, що акти Кабінету Міністрів нормативного характеру видаються у формі постанов, а не розпоряджень. Тобто вказане розпорядження вже є нечинним, оскільки було виконано;
законодавством встановлено, що рішення Кабінету Міністрів України про визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад подається до Центральної виборчої комісії для прийняття нею рішення про призначення перших місцевих виборів відповідних територіальних громад. Тобто ці розпорядження є підставою для призначення місцевих виборів.
Уряд скористався наданими повноваженнями, вибори відбулися. Прийняття акта з такою ж назвою, але з фактично зміненим складом територіальних громад, буде підставою для проведення нових виборів;
► відповідно до пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо визначення територій та адміністративних центрів територіальних громад» № 562-IX від 16.04.2020 визначення адміністративних центрів територіальних громад та затвердження територій територіальних громад здійснюються на основі затверджених Кабінетом Міністрів України перспективних планів формування територій громад Автономної Республіки Крим, областей.
Наразі перспективні плани містять перелік назв територіальних громад, що входять до складу спроможної територіальної громади, а не перелік населених пунктів як пропонується проєктом розпорядження.
 
 
 
 

 

 

  

Сторінку розроблено в рамках проекту
«Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС)