08.09.2016
В АМУ розроблено та направлено в Мінсоцполітики пакет документів щодо підвищення адресності та монетизації державної пільги на проїзд
Версія для друкуВерсія для друку

Асоціація міст України надіслала пакет документів Міністерству соціальної політики України, які сприяють підвищенню адресності деяких пільг, зокрема, монетизації гарантованої державою пільги на проїзд. До пакету документів входять:

1. Концепція монетизації пільги на проїзд (політична пропозиція), у якій зазначається причини необхідності підвищити адресність зазначеної пільги, та можливі варіанти розв’язання проблеми. Обрано оптимальний варіант – замість пільги надання громадянам грошової компенсації за проїзд.

2. Законопроекти про монетизацію пільги на проїзд та внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо запровадження грошової компенсації на проїзд, у яких, зокрема, регламентується перелік пільгових категорій громадян, які мають право право на отримання грошової компенсації на проїзд, запроваджується державна програма грошової компенсації на проїзд та вносяться зміни у нормативно-правові акти, якими регулюється пільгове перевезення.

3. Проект порядку призначення і виплати грошової компенсації на проїзд, яким регулюються умови призначення, виплати та формула розрахунку розміру грошової компенсації на проїзд.

Монетизація гарантованої державою пільги на проїзд дасть такі переваги:

  • держава виконає свій обов’язок – забезпечить громадянам проїзд за кошти держави;
  • місцеві бюджети, за рахунок рішення держави, зможуть вивільнити кошти, у тому числі на додаткові соціальні пільги;
  • транспорт у «час-пік» розвантажиться, що позитивно вплине на працююче населення, користування транспортом стане більш раціональним;
  • особи, які не користувались своєю пільгою, отримають додаткові гроші «на руки», якими зможуть користуватись на свій розсуд;
  • монетизація зменшить збитковість комунального транспорту, що в свою чергу призведе до покращення якості надання послуг перевезення та розвитку транспорту в регіоні;
  • кошти будуть надходити напряму громадянам, минуючи перевізників.

Ідея монетизації пільг, як частина стратегії розвитку сфери соціального захисту населення, була підтримана на ХІІ Українському Муніципальному Форумі, який проходив у червні 2016 року в Одесі за участі близько 300 сільських, селищних та міських голів. Також, сама Концепція монетизації була обговорена та погоджена містами-членами Асоціація міст України.

Громадяни також підтримують ідею монетизації пільги на проїзд! За даними соціологічного дослідження, яке проводилось Центром соціальних експертиз Інституту соціології НАН України на замовлення Асоціації міст України у квітні-червні 2016 року (вибірка становила 2040 респондентів – репрезентативна за статтю, віком, регіоном, освітою, типом поселення) 64,3% респондентів погоджується з твердженням, що краще отримувати гроші «на руки» за проїзд та самостійно ними розпоряджатись, аніж давати кошти перевізникам. Зокрема, ідею монетизації проїзду має найвищий рівень підтримки у найстаршій віковій групі 55+ (за монетизацію виступають 68,5%).

Також, 75% людей з інвалідністю погодились би отримувати грошову компенсацію замість безкоштовного проїздуа даними соціологічного дослідження, яке проводилось аналітичним центром «Соціоконсалтинг» на замовлення Асоціації міст України у липні-червні 2016 року із вибіркою 1400 респондентів-людей з інвалідністю).

Водночас в АМУ зазаначають, що на сьогодні держава, гарантуючи деякі пільги, не фінансує їх (зокрема, це стосується пільгового перевезення громадян). У 2014 та 2015 роках субвенція з державного бюджету на надання пільг з послуг зв'язку, інших передбачених законодавством пільг, на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з відміною податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та відповідним збільшенням ставок акцизного податку з пального і на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян становила 1,9 млрд. гривень. А у 2016 році субвенція не передбачена і кошти із державного бюджету не були виділені.

Асоціація направила в Мінсоцполітики лист, у якому висловила сподівання на співпрацю із Міністерством у питаннях реформування сфери соціального захисту населення в умовах децентралізації, у тому числі при монетизації гарантованих державою соціальних пільг.

Всі новини