04.08.2016
Проблемні питання призначення перших виборів в ОТГ
Версія для друкуВерсія для друку

обговорювалися вчора на нараді у Віце-прем’єр-міністра Г.Зубка

3 серпня Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Г.Зубко провів нараду з метою обговорення проблемних питань, які стосуються призначення перших місцевих виборів в об’єднаних територіальних громадах.  

У засідання взяли участь представники Мінрегіону, ЦВК, Мінюсту, Мінфіну.

Асоціацію міст України представляв заступник виконавчого директора – директор Центру аналізу та розробки законодавства  Я.Рабошук.

В ході обговорення було визначено дві головні причини, з яких Центральна виборча комісія відмовляє об’єднаним громадам у призначенні перших виборів:

  1. У випадку, коли об’єднана громада складається з населених пунктів, які адміністративно відносяться до різних районів.
  2. Через відсутність коштів для фінансування місцевих виборів.

Ситуація з не призначенням перших виборів в ОТГ склалася через позицію ЦВК і це гальмує процес добровільного об’єднання громад. Представник ЦВК висловився, що немає правових підстав для призначення перших виборів в об’єднаних громадах, якщо вони належать до різних районів. На думку ЦВК, перш ніж призначити в них вибори, необхідно внести зміни до меж відповідних районів.

Щодо цього питання Г.Зубко наголосив, що ця проблема врегульована і законодавство не вимагаєзмінювати межі районів, якщо до складу ОТГ ввійшли населені пункти суміжних районів. Таким чином немає правової підстави не призначати в таких громадах перші місцеві вибори.

Аналітики АМУ підтримуючи позицію Віце-прем’єр-міністра Г.Зубка нагадують, що сьогодні існують всі правові підстави для призначення перших виборів у громадах, які знаходять у різних районах. Всі обмеження щодо цього були зняті шляхом внесення змін у Закон України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Відповідна норма була виключена прийнятими змінами до законодавства (№835 від 26.11.2015).

У процесі обговорення проблеми фінансування місцевих виборів з’ясувалося, що станом на серпень в обласних державних адміністраціях очікують на рішення заяви від 120 об’єднаних громад щодо призначення перших виборів. Але через відсутність коштів у держбюджеті, ОДА не звертаються до ЦВК з відповідними листами. Представник ЦВК підтвердив відсутність необхідних коштів.

 

Представник Мініфіну висловив позицію, що необхідно внести зміни у держбюджет цього року, щоб забезпечити проведення перших виборів в об’єднаних громадах.  

Експерти АМУ зазначають, що така кількість нових громад є певною мірою результатом акції «Децентралізаційний марафон», яку АМУ проводить в рамках Проекту ПУЛЬС.

За підсумками обговорення  Віце-прем’єр-міністр Г.Зубко дав доручення:

  • Мінрегіону  - подати Мінфіну пропозицію щодо внесення змін у Державний бюджет 2016 року з метою забезпечення фінансування перших виборів в ОТГ.   
  • Мінфіну  - підготувати відповідний проект змін у Закон про Державний бюджет на 2016 рік та подати його на затвердження у парламентський Комітет з питань бюджету.

Експерти АМУ вважають, що вносити зміни у держбюджет для забезпечення фінансування перших виборів в ОТГ треба якнайшвидше, не пізніше вересня. Виборчий процес місцевих виборів триває 50 днів від дня призначення. А вибори потрібно провести до середини листопада, щоб у Законі про державний бюджет на 2017 рік були враховані міжбюджетні відносини новостворених громад.  

 

Всі новини