05.09.2016
Перелік професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету
Версія для друкуВерсія для друку

АМУ погодила відповідну постанову Уряду із зауваженнями

Експерти Асоціації міст України розглянули проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюється за кошти державного бюджету».

Проект постанови пропонує визначити перелік професій загальнодержавного значення, за якими здійснюватиметься підготовка фахівців за кошти державного бюджету України, що є необхідним кроком для збереження мережі професійно-технічних напрямів освіти та дефіцитних спеціальностей.

АМУ висловила до проекту постанови Уряду ряд зауважень:

  • Щодо видатків із державного бюджету на отримання учнями повної загальної середньої освіти в професійно-технічних навчальних закладах

Пояснювальна записка до Проекту постанови містить фінансово-економічне обґрунтування, зокрема йдеться про 1,2 млрд. грн., що мають бути виділені з державного бюджету на фінансування повної загальної середньої освіти для 9-класників у розмірі 374,2 млн. грн. та професійну підготовку у розмірі 827,4 млн. грн. Поряд із тим в офіційному листі Міністерства освіти і науки України № 1/11-11182 від 18.08.2016 року було визначено, що на здобуття повної загальної середньої освіти у професійно-технічних навчальних закладах буде виділено освітню субвенцію у розмірі 1,4 млрд. грн., а зазначені вище 1,2 млрд. грн. відповідно до цього ж листа мають бути передбачені у проекті бюджету на 2017 рік виключно на фінансування професійно-технічних навчальних закладів, які надають професії загальнодержавного значення, що є пріоритетними для розвитку економіки країни. Зважаючи на зміст фінансово-економічного обґрунтування до Проекту постанови, прогнозуємо значне зменшення фінансування професійної підготовки за державним замовленням.

На думку АМУ, варто узгодити між собою всі фінансові розрахунки з метою ефективного фінансового забезпечення професійно-технічних навчальних закладів та недопущення зменшення видатків на професії загальнодержавного значення.

  • Щодо Переліку професій загальнодержавного значення, підготовка за якими здійснюватиметься за кошти державного бюджету

До переліку професій загальнодержавного значення, вміщеного у Проекті постанови, внесено 24 назви, зокрема дефіцитні професії, такі як: «Тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва», «Швачка. Кравець. Закрійник» та «Монтажник санітарно-технічних систем і устаткування. Монтажник систем вентиляції, кондиціювання повітря, пневмотранспорту й аспірації». Аналізуючи попередній рік, коли до переліку професій загальнодержавного значення було внесено 86 назв (із 415), що становило 20 % від загальної кількості професій, Асоціація констатує значне зменшення державного замовлення на професії майже на 15 % від загальної кількості назв професій, а в цілому від попереднього державного замовлення на 73%, що є вкрай негативною тенденцією щодо державної підтримки професій загальнодержавного значення.

Поряд із тим, на думку експертів АМУ, не всі вміщені до Переліку професії потребують державного замовлення. Наприклад, професія «Ювелір (ювелір-модельєр)» може здобуватись за кошти підприємств або кошти фізичних осіб, оскільки є комерційною спеціальністю. Внесено до списку професій «Помічника машиніста тепловоза (електровоза)», а спеціальність «Машиніст тепловоза» не передбачено. АМУ вважає за необхідне переглянути зазначений у Проекті постанови Перелік професій і розширити його з урахуванням дефіцитних професій, визначених у Переліку професій загальнодержавного значення за 2015 рік.

Асоціація міст України направила до Міністерства освіти і науки України лист про погодження проекту постанови Уряду з викладеними зауваженнями.

Всі новини