03.10.2012
Парламентський комітет з питань науки і освіти розглянув ряд законопроектів
Версія для друкуВерсія для друку

щодо управління закладами профтехосвіти, ліквідації комунальних закладів освіти,  зменшення норм наповнюваності класів

На засіданні 2 жовтня 2012 року Комітету з питань науки і освіти, було  розглянуто проекти законів, які рішенням Комітету підтримано вцілому:
«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань освіти (щодо вдосконалення державної політики в галузі освіти)» (р.№8622, друге читання). Законопроект передбачає запровадження проведення місцевих референдумів або загальних зборів при прийнятті рішень про ліквідацію та реорганізацію навчальних закладів; зменшення наповнюваності класів із 30 учнів до 25 учнів, а у сільській місцевості до 3 учнів; та інші зміни в організації освітнього процесу у загальноосвітніх та дошкільних закладах. 
Асоціацією міст України неодноразово направлялись пропозиції МОНмолодьспорту щодо необхідності перегляду норм наповнюваності класів, а також упорядкування процедури ліквідації або реорганізації навчальних закладів.
- «Про внесення змін до Закону України "Про загальну середню освіту" (щодо наповнюваності класів та реорганізації загальноосвітніх навчальних закладів)» (р.№9062, повторне перше читання). Пропонується шляхом внесення змін до Закону України «Про загальну середню освіту» встановити, що реорганізація  або  ліквідація  загальноосвітніх навчальних закладів, заснованих на комунальній формі власності, допускається лише: в селі, селищі за  рішенням загальних зборів; в місті, районі в місті на підставі результатів місцевого референдуму.
- «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення управління професійно-технічною освітою (р.№9587, друге читання)». У законопроекті повністю врахованого позицію Асоціації міст України щодо наділення виконавчих органів місцевого самоврядування делегованими повноваженнями у сфері управління закладами професійно-технічної освіти, а не самоврядними, як пропонувалось розробниками проекту.
- «Про внесення змін до Закону України "Про дошкільну освіту" (щодо організації навчально-виховного процесу)» (р.№9714-1, друге читання). Законопроект передбачає створення дошкільних навчальних закладів та/або окремих в них груп, в яких виховання дітей здійснюється регіональними мовами або мовами меншин, запровадження інклюзивних груп, а також звільнення батьків або осіб, які їх замінюють, від плати за харчування в дошкільному закладі дитини, яка досягла п’ятирічного віку та старшого дошкільного віку. 
На засідання Комітету було висловлено позицію Асоціації щодо необхідності передбачити додаткове фінансове та кадрове забезпечення виконання норм вищевказаних законопроектів, які покладають додаткове навантаження на місцеві бюджети.
Проекти законів, які відхилені Комітетом, з огляду на те що, вони  дублюють предмет регулювання раніше ухвалених законопроектів:
- «Про внесення змін до Закону України "Про загальну середню освіту" (стосовно мінімальної кількості учнів у класах загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих у сільській місцевості)» (р.№10392). 
- «Про внесення змін до статті 18 Закону України "Про освіту" та до статей 11, 14 Закону України "Про загальну середню освіту" (щодо ліквідації навчально-виховних закладів освіти та мінімальної кількості учнів у класах загальноосвітніх навчальних закладів, розташованих у сільській місцевості)» (р.№10392-1). 
Аналітичний центр
Асоціації міст України
 

 

Всі новини