20.07.2016
Діалог з Урядом триває
Версія для друкуВерсія для друку

на нараді під головуванням Прем’єр-міністра України розглядалися проблемні питання  місцевого самоврядування, викладені у Зверненні ХІІ Українського муніципального форуму

18 липня у будинку Кабінету Міністрів Голова Уряду В.Гройсман провів нараду з міськими головами обласних центрів за участі профільних віце-прем’єр-міністрів,  керівників  галузевих міністерств та ЦОВ. 

До порядку денного було включено обговорення проблемних питань місцевого самоврядування, які піднімалися учасниками  ХІІ Українського муніципального форуму (м. Одеса, 21-23 липня 2016 року) та були викладені у Зверненні Форуму до керівництва держави.

До порядку денного наради було включено такі питання:

  • Про стан та перспективи розвитку житлово-комунального господарства. Підготовка до зимово-опалювального сезону 2016/2017 рр.
  • Тарифна політика.
  • Про стан державної політики у сфері  енергозбереження та енергоефективності.
  • Державна підтримка населення пільги та субсидії на житлово–комунальні послуги.
  • Бюджетна та податкова децентралізація, основні напрями щодо формування місцевих бюджетів на 2017 рік.
  • Реформування системи освіти, у тому числі професійно-технічної, та охорони здоров’я.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман закликає місцеві влади запроваджувати заходи з енергоефективності, що дозволять за декілька років досягнути енергетичної незалежності, зменшити рахунки громадян за споживання енергоносіїв у 2-3 рази та забезпечити створення нових робочих місць у громадах (читати далі)

Голова Уряду закликав міських голів до співпраці і партнерства з питань розвитку місцевого самоврядування. "Я є абсолютно вашим однодумцем, розуміюся у предметі, з чим ви стикаєтеся щодня. І хотів би, щоби ми з вами побудували аполітичний, але відповідальний і абсолютно патріотичний тандем, який дозволить нам спільно - і Уряду, і органам місцевого самоврядування - сформувати якісні умови життя для людей. Без вас цього не буде", - наголосив Володимир Гройсман.

В ході обговорення та дискусії міські голови висловили такі пропозиції щодо вирішення проблемних питань місцевого самоврядування.

Провести широку інформаційно-роз’яснювальну кампанію щодо державної тарифної політики та підтримки населення через пільги та субсидії на житлово-комунальні послуги. Розробитита поширити через ЗМІ інформаційні матеріали, доступні для сприйняття пересічними громадянами. Доцільно залучити до цієї роботи  організації волонтерського руху, які спільно представниками органів державної влади за схемою «від хати до хати» надаватимуть громадянам роз’яснення щодо основних положень отримання пільг та субсидій. Інформаційно-роз’яснювальні заходи можна проводити  у бібліотеках, школах, лікарнях, дитсадках.

Наголошувалося також на випадках недоотримання місцевими бюджетами коштів для фінансування з Державного бюджету розрахунків з місцевими бюджетами по пільгах і субсидіях на житлово-комунальні послуги.

Знайшла підтримку пропозиція щодо монетизації пільг та субсидій на житлово-комунальні послуги та компенсації за пільгове перевезення окремих категорій громадян. АМУ неодноразово пропонувала перейти на адресність пільг через їх монетизацію.

Від міських голів прозвучали скарги щодо неналежного функціонування системи Prozorro, яка потребує удосконалення. Окрім того, існує проблема блокування Антимонопольним комітетом тендерних закупівель органів місцевого самоврядуванням.  

Щодо проблем фінансування професійно-технічної освіти  керівники міст висловилися за доцільність фінансування закладів професійно-технічної освіти із обласних бюджетів, а у разі звернення міських рад міст обласного значення - з відповідних міських бюджетів за умови передачі таких закладів у комунальну власність відповідної територіальної громади та спрямування освітньої субвенції на здобуття загальної середньої освіти у них.  Але порядок передачі майна ПТУ у комунальну власність має бути спрощений.

Наголошувалося, що у цьому році до місцевих бюджетів потрібно спрямувати ще 1,5 млрд грн стабілізаційної дотації, передбаченої у Держбюджеті для фінансування закладів професійно-технічної освіти.

З метою недопущення соціальних негараздів  та зриву опалювального сезону через блокування роботи підприємств теплокомуненерго із-за боргів перед постачальником природного газу, які виникли через різницю в тарифах, міські голови звернулися з проханням до Прем’єр-міністра внести зміни у відповідні урядові постанови та розробити зміни до законодавства, а також  вирішити питання погашення підприємствам житлово-комунального господарства заборгованості з різниці в тарифах, що виникла у попередні періоди.

Очікує підписання Президентом прийнятий парламентом  7 липня 2016 року Закон «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування суб'єктів господарювання у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення» (законопроект №2706 від 22.04.2015) спрямований саме на вирішення цих проблем.

В ході обговорення питання формування тарифів на послуги поводження з побутовими відходами, в тому числі на їх  переробку та захоронення, міські голови висловили позицію підтримки схеми затвердження цих органами місцевого самоврядування, запропонованої у законопроекті «Про житлово-комунальні послуги» (№1581-д від 10.12.2015).

Практично всі керівники міст наголошували, що у поточному році потребують перегляду у бік збільшення обсяги освітньої та медичної субвенцій для місцевих бюджетів, враховуючи підвищення заробітної плати, зростання рівня інфляції, вартості комунальних послуг та енергоносіїв, необхідність проведення індексації працівникам бюджетної сфери, додаткові потреби для обслуговування громадян, переміщених із тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

Всі учасники наради висловилися за корисність таких зустрічей і домовилися їх проводити раз у квартал. Наступна зустріч Прем’єр-Міністра України В.Гройсмана з міськими головами планується у вересні.  

Всі новини